1) Co to jest Szkoła Rodzenia?

Nasza Szkoła Rodzenia to zorganizowane zajęcia, które przygotowują przyszłych rodziców do narodzin dziecka. Spotkania odbywają się cyklicznie w zamkniętych grupach, dzięki którym w trakcie zajęć tworzy się atmosfera zaufania i otwartości, pozwalająca na zadawanie nurtujących pytań.

Program przygotowany jest w oparciu o nasze długoletnie doświadczenie i stale udoskonalany tak, by dostosować go do zmieniających się potrzeb i oczekiwań uczestników, uwzględniając jednocześnie postęp medycyny w odniesieniu do kwestii porodu i połogu.

2) Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i rozmów.  Na co dzień pracujemy z kobietami ciężarnymi, rodzącymi oraz mamami po porodzie, dlatego oprócz wiedzy teoretycznej, przekazujemy przede wszystkim wiedzę praktyczną, na podstawie autentycznych zdarzeń, które mogą pojawiać się w okresie okołoporodowym i w czasie porodu. W trakcie wykładów wykorzystujemy pomoce ułatwiające zrozumienie przebiegu porodu i laktacji, prezentacje multimedialne oraz zdjęcia. Na zajęciach praktycznych korzystamy z lalek, przewijaków, pieluch oraz innych przedmiotów, z którymi spotkają się przyszli rodzice.

W czasie zajęć uczestnicy otrzymują liczne materiały dodatkowe związane z okresem ciąży, porodu i połogu, dzięki którym mogą poszerzać swoją wiedzę na interesujące ich tematy oraz próbki wielu produktów wraz z obiektywną informacją na temat ich działania, co znacznie ułatwia wybór przed ostatecznym zakupem.

3) Kto może uczestniczyć w zajęciach?

Do Szkoły Rodzenia zgłaszają się zazwyczaj przyszli rodzice, którzy oczekują narodzin swojego pierwszego dziecka. Coraz częściej na spotkania przychodzą również pary, które mając już za sobą doświadczenie porodu, decydują się na lepsze przygotowanie do przyjęcia kolejnego potomka. W zajęciach ciężarnej może towarzyszyć ojciec dziecka lub inna, bliska jej osoba (siostra, przyjaciółka, mama).

4) Kiedy najlepiej zapisać się do Szkoły Rodzenia?

Za najlepszy czas rozpoczęcia kursu uważamy okres około 30 tygodnia ciąży.

5) Czego nauczę się na zajęciach?

Nasza Szkoła Rodzenia stara się przygotować rodziców do świadomego, naturalnego porodu, będącego jednocześnie porodem aktywnym. Dzięki zajęciom przyszli rodzice zapoznają się z przebiegiem porodu fizjologicznego oraz uzyskają informacje:

  • w jaki sposób łagodzić ból porodowy,
  • jakie znaczenie mają pozycje wertykalne i jak je zastosować,
  • jak prawidłowo oddychać w celu lepszego dotlenienia dziecka podczas porodu,
  • jak ważna jest obecność bliskiej osoby i na czym polega jej rola.

Ze względu na coraz większe zainteresowanie tematem cięcia cesarskiego, w czasie spotkań można również uzyskać informacje dotyczące wskazań oraz przygotowania do tego operacyjnego sposobu ukończenia ciąży i porodu.

Tematyka Szkoły Rodzenia nie ogranicza się wyłącznie do wiedzy dotyczącej samego porodu. Swoim zasięgiem obejmuje również problematykę połogu, trudnego emocjonalnie i fizycznie okresu tuż po narodzinach dziecka. Bardzo istotnymi tematami są również pielęgnacja noworodka oraz stany przejściowe, zupełnie naturalne dla nowonarodzonego malucha. Przyszła mama dostaje także cenne wskazówki dotyczące przebiegu laktacji. Szczególny nacisk kładziemy na dużą ilość zajęć praktycznych: masaż kobiety w czasie porodu/ masaż antykolkowy niemowlaka/ pierwsza pomoc przy zakrztuszeniach/ chusty / dla zainteresowanych prezentacja łóżka porodowego i sposobów jego ułożenia. Wszystkie zajęcia praktyczne prowadzone są na lalkach, dzięki czemu czynności prowadzącej mogą być powtarzane i utrwalane przez rodziców; ilość filmów instruktażowych ograniczona do minimum.

Więcej informacji: Program szkoły (link)

6) Co zyskuję dzięki zajęciom w Szkole Rodzenia?

Przede wszystkim większą świadomość i lepsze zrozumienie tego, co spotka przyszłych rodziców na sali porodowej. Rodzice otrzymują u nas praktyczną wiedzę dotyczącą tego co dzieje się z kobietą i jej dzieckiem od momentu rozpoczęcia porodu do jego zakończenia oraz później, na oddziale położniczym. Zajęcia mają działanie terapeutyczne i wspierające, pozwalają zrozumieć zmiany  jakie zachodzą w ciele kobiety. Oswajają z tematem porodu, zmniejszając strach przed czymś nowym, nieznanym. Ponadto można tu spotkać inne kobiety i ich partnerów, podzielić się własnymi obawami, nadziejami, razem poszukać najlepszych rozwiązań. Droga wspólnie przebyta z innymi rodzicami oczekującymi przyjścia na świat maleństwa jest zdecydowanie łatwiejsza.

7) Co wchodzi w cenę zajęć?

W cenę zajęć wchodzą:

  • 16 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych,
  • zwiedzanie bloku porodowego i oddziału położniczego,
  • konspekt zajęć,
  • konsultacje indywidualne,
  • prezenty 🙂

Zapisy (link)